Řekni si o web #30
Ahoj! Experiment s Chromem bez 3rd-party cookies nedopadl dobře. Formuláře pro zadání adresy jsou oříšek. Měřitelné UX jako signál pro SEO. Tužka a papír jsou stále oblíbené nástroje designérů.
Telegraficky
Bez 3rd-party cookies v Chromu bylo horší cílení, kampaně se nevyplatily a remarketing běžel napůl.
DIA opravila eDoklady, aby už neodesílaly osobní údaje na zahraniční servery.
V USA je zájem o UX výzkumníky.
Zvažte opt-out trénování AI ve Figmě.
Bestseller Jak na sítě má pokračování.
Každý den vám připravujeme jednohubky na našem webu (RSS feed).
Linkodrom
Univerzální formulář pro adresy. Už na základní škole jsme se učili zapsat na dopisní obálku adresu. Pak ale jednoho dne přijde požadavek nadesignovat adresní formulář a ideálně ještě v takové podobě, která zvládne adresy v různých zemích. Tehdy se ukáže, že ne všechny adresy se vejdou do formátu: ulice, číslo domu, obec a směrovací číslo. Kromě adres v pro nás exotických zemích, jako je třeba Indie nebo Japonsko, nás může zaskočit třeba taková věc, jako že Luxembourg je nejen země, ale i město.
V Shopify došli k tomu, že pro některé země mají lokalizovaný formulář včetně struktury a pořadí prvků a pro ostatní se pokusili o univerzální strukturu adresy. V Etsy to dotáhli ještě o kus dál, když specifický adresní formulář mají pro dvě stovky zemí. A pak je tu ještě možnost nechat uživatele zapsat adresu do jediné textarey. Vypadá to jako urban legend s tužkami pro kosmonauty místo vesmírných per, ale ukazuje se, že lidé pak nějakou část adresy vynechají.
Web Vitals jsou měřitelné signály UX pro SEO. Core Web Vitals představují klíčové metriky, které Google používá k hodnocení uživatelské zkušenosti na webu. Zaměřují se na tři aspekty: rychlost načítání (Largest Contentful Paint – LCP), interaktivitu (Interaction to Next Paint – INP) a vizuální stabilitu (Cumulative Layout Shift – CLS). Tyto faktory ovlivňují SEO a zlepšení jejich skóre může vést k lepším pozicím ve vyhledávání, nižší míře opuštění stránek a vyšší konverzní míře.
Luke Stahl připomíná, že kromě zlepšené uživatelské zkušenosti a optimalizace pro vyhledávače mají Web Vitals vliv také na nižší míru opuštění a vyšší konverze. Web, který se rychle vykresluje a svižně reaguje, lidé neopouštějí předčasně.
Tužka a papír – populární nástroje pro UX design i v roce 2024. Máme k dispozici stále sofistikovanější nástroje pro návrh webů a aplikací, a přesto se tužka a papír opakovaně objevují mezi oblíbenými nástroji designérů. Proč? Tužka a papír jsou nejkratší způsob, jak z hlavy dostat nápad.
Když jsme se nedávno potkali s bývalým šéfem BoBem Marvanem na půdě Úřadu vlády, měl s sebou připravenou prezentaci kreslenou rukou. Psaní a kreslení rukou je neuvěřitelně rychlé. Rychlost, flexibilita a jednoduchost vyjádření myšlenky tužkou na papír je nezastupitelná v koncepční části návrhu. Máte je při ruce kdekoli a nejste omezeni přístupem k internetu nebo elektřině, čehož někteří designéři záměrně využívají, aby se odstřihli od rušivých vjemů.
A jak Martin rád připomíná: když už máte hotový design systém, stačí vám rozhraní popsat formou skic a diagramů. S využitím nástrojů umělé inteligence pak můžete své kresby převést do interaktivní digitální podoby, ale pokud máte s vývojáři a produkťáky nastavený proces, často už jinou vizualizaci nepotřebujete.
Od skici k návrhu. Už pár nástrojů se pokouší převést rukou kreslené skici na návrhy, ale hodilo by se, kdybychom s návrhy pak mohli dál pracovat ve Figmě. Z toho pohledu je zajímavý widget Sketch to Design, který přímo ve Figmě s kresbami pracuje.
Dvakrát měř a jednou řež. Už jsme tu měli hry zaměřené na barvy nebo na písmo, ale Pixact.ly je jednoduchá hra, která vás potrápí s tím, jak přesně zvládnete na obrazovce trefit rozměry. Dostanete zadanou šířku a výšku v obrazových bodech, a vaším úkolem je trefit se.
Život s technologiemi
Tužky a vesmírná pera. Lokalizované a univerzální adresní formuláře. Komplexní a jednoduchá řešení složitých problémů. Narážíme na to každou chvíli. Teď při cestách na dovolené máme možnost všimnout si, jak věci, které bereme za samozřejmé, řeší v jiných zemích různě.
Třeba zpoplatnění jízdy po dálnici. Od bezplatných dálnic v Německu, přes mýtné brány v Chorvatsku a Polsku, samolepicí viněty na čelní sklo, elektronické mýtné vázané na registrační známku…
A pak si začnete všímat, že tu jsou ještě různé podobnosti s řešením stejného problému v jiném prostředí. Proč by se třeba za dálnice nemohlo platit stejně jako za MHD v civilizovaných městech, jako je Londýn. Napojíte registrační značku na platební kartu, jezdíte po dálnici, a stát vám automaticky strhne z účtu odpovídající poplatek podle míry využívání dálnic.
Na čem právě pracujeme
Agentura Švejda Goldmann mají venku další kus práce pro Miton, tentokrát web MitonC. Jinak Jakub s Martinem využívají prázdniny také k tomu, aby jako každý rok oprášili osnovy (sic!) svých školních kurzů. Magisterské studium UX na VŠE čeká reakreditace, a to je po dvou letech existence příležitost vzít zpětnou vazbu od studentů a kolegů vyučujících a zapracovat ji do změn konceptu.
Tip z naší knihy
Skicujte
Designéři zpravidla kreslí rychle. Skici na papíře jsou příležitost vytvořit návrhy a jejich verze a varianty, aniž byste propálili rozpočet hned na začátku projektu. Skica poslouží jako podklad pro vizuální i funkční návrh bez podrobností.
Skicování a kreslení probouzí kreativitu a podněcuje podvědomí.
Ale pozor! Když někdo umí kreslit na papír, ještě nutně nemusí být také dobrým návrhářem webových stránek. Přece jenom je kresba v ruce digitálnímu produktu hodně vzdálená. Pro vás taková prezentace vyžaduje velkou porci abstrakce, abyste si svůj web dokázali představit. Po prvním představení elektronické verze můžete být nemile překvapeni.
Přijďte 9. října na Frontkon. Jakub s Martinem připravují lightning talk, proč je v INP jako hranice právě dvě stě milisekund. Vstupenky jsou ještě v prodeji za příznivou cenu.
A to je z posledního červencového zpravodaje Řekni si o web roku 2024 všechno. Před osmdesáti lety vzlétl z Korsiky k poslednímu letu nad Francií pilot-spisovatel Antoine de Saint-Exupéry. Záhadně zmizel a jeho letadlo bylo objeveno až v roce 1998. Díky všem za feedback. Pokud pro nás máte nějaký tip, co příště vylepšit nebo udělat jinak, těšíme se.
Pěkné léto a hezký týden vám přejí
Jakub Goldmann a Martin Kopta.