Mentální model
Mentální model je představa lidí o fungování věcí. Liší se a vyvíjí se zkušenostmi jednotlivců a podle kontextu. Designéři mentální modely zkoumají, aby vytvořili použitelné produkty.
Mentální model představuje způsob, jakým si lidé představují, že věci fungují. Skutečné fungování věcí označujeme jako koncepční model nebo systémový obraz. Pokud koncepční model odpovídá mentálnímu modelu, považujeme věc za použitelnou.
Pro designéry je klíčové pochopení mentálních modelů uživatelů. K tomu využívají etnografické metody pozorování, které jim pomáhají získat empatii. Designéři testují již rané návrhy a hrubé prototypy, aby zjistili, jak se jejich koncept shoduje s mentálními modely uživatelů.
Mentální modely si lidé utvářejí na základě osobních zkušeností. Proto se často mezi jednotlivci výrazně liší. Kontext hraje významnou roli – dokonce i stejný člověk může uplatnit odlišný mentální model v různých situacích. Mentální modely vznikají podvědomě a automaticky. Navíc se s novými zkušenostmi neustále vyvíjejí a mění. U návrhu je proto vhodné zohlednit křivku učení, která může reagovat na měnící se mentální modely.