Řekni si o web #10
Ahoj! Google chce odstranit z výsledků hledání stránky generované AI. EU chce, abychom věděli, kdy s AI jednáme. AI je v dětských hračkách. AI je prostě všude. Naštěstí si ještě můžeme číst knížky.
Linkodrom
Algoritmy vyhledávání Googlu se zaměří na obsah mrzké kvality. Specialisti na SEO říkají Core Update, probíhá teď v březnu a jeho cílem je odstranit z výsledků vyhledávání obsah generovaný AI, okopírovaný obsah a nekvalitní obsah tvořený samotnými uživateli webu. Přijďte to probrat na SEO Restart.
Uživatel v EU musí vědět, kdy jedná s AI. EU se minulý rok rozhodla regulovat AI nařízením známým jako AI Act. Očekává se, že účinnosti nabude na přelomu let 2025 a 2026. Rozlišuje informační systémy využívající AI podle rizika a pro každou úroveň nastavuje odstupňovaná pravidla.
Nejde vám ve výsledku hledání na Googlu prokliknout mapa? Podle všeho se tak Google vypořádal s novými regulacemi pro narovnání tržních podmínek. Naštěstí si propojení služeb můžete zase zapnout. Díky, Marku!
Posuvníky jsou strašlivý ovládací prvek. Špatně se ovládají na dotykových zařízeních. Vpodstatě s nimi nikdy netrefíte požadovanou hodnotu přesně. Z nějakého zvláštního důvodu si je oblíbily hlavně finanční instituce. Adam Silver se pokusil navrhnout způsob, jak tyhle problémy posuvníků obejít.
Do Googlu se hlaste biometrií. Minule jsme si posteskli, že Google při redesignu přihlašovací obrazovky víc netlačí přístupové klíče místo hesel. A hele, pokud máte Google Workspace, může vám administrátor přihlašování bez hesla povolit. Pak už jen stačí, abyste bezheslové přihlašování aktivovali pro svůj účet. Pokud používáte jen iOS a macOS, tak stačí jednou. Pokud střídáte Windows a Android, tak na každé platformě zvlášť.
Bezpečná auta budou mít čudlíky. Nedávno jsme psali o tom, že Škoda bude mít u dotykového displeje také otočné ovladače. Euro NCAP, nezávislé konsorcium, které testuje bezpečnost nových aut, v návodu pro rok 2026 specifikuje konkrétní úkony, na které mají auta mít fyzické ovladače. Nových návrhů rozhraní škodovky si všiml i Vitaly Friedman a doplnil odkazy na další styleguidy rozhraní v autech.
Píše sa rok 2024. React používa cca 3 % webov. Jquery používa 75 % webov, vychádza v4 a chystá sa v5. Vývojári sa boja, že ich nahradí AI. Ja som presvedčený, že Jquery bude Cobol mojej generácie vývojárov.
— Richard Fridrich na Twitteru.
AI zvyšuje poptávku po designérech. Otázkou není, jestli AI naši práci ovlivní, ale jak. Henley Wing Chiu analyzoval pět milionů pracovních nabídek, aby zjistil, po kterých profesích je od nástupu AI nižší poptávka, a kde naopak roste. Živit se psaním, překlady nebo v zákaznické podpoře asi nechcete, ale zdá se, že designéři a vývojáři z AI zatím naopak těží. A editace videa zažívá ohromný boom!
Od koho se můžeme AI učit? Když s AI nemá smysl bojovat, měli bychom se na ní svézt. Někteří lidé věnují každou volnou chvilku prozkoumáváním možností AI a všech novinek. Od těch má smysl se učit. Dali jsme dohromady pár jmen lidí, kteří o AI školí:
Tomáš Kapler – Tomáš kromě webinářů a firemních školení pořádá roadshow po českých a moravských městech.
Miloš Čermák – Celou dobu, kdy Miloše známe, chytá trendy a vysvětluje světu přínosy nových technologií. Teď je to AI.
David Grudl – David přišel s krásným slovem uměligence. Je to první technologie, kterou školí, přestože ji sám nevymyslel.
Eliška Vyhnánková – Eliška pochopila, že psaním pro sociální sítě to s AI moc nevybojuje, a tak ji začala školit.
Patrick Zandl – Kdo jiný by AI měl rozumět lépe, než autor vědeckofantastické literatury.
Petr Glaser – Přihlásil se odvážně ke školení v komentáři. Zaměřuje se hlavně na vývojářské týmy.
Víte o dalších, nebo dokonce sami AI školíte? Dejte nám vědět v komentářích nebo e‑mailem.
Tohle je Grok od Elona. Mluvící AI hračka pro děti. Viděli jste horor M3GAN? Příběh začíná tím, že firma, která právě takovouhle ochechuli vyrábí, řeší problém s levnými kopiemi z Číny. Designérku Gemmu to vede k vytvoření antropoidního robota. Ten se stane společnicí její schovanky Cady, které právě zahynuli rodiče při autonehodě. Jenže něco se zvrtne a z robotické panenky se stane vraždící monstrum. Doufejme, že pro nás Curio Interactive má jiný scénář. Za rok se chystá premiéra M3GAN 2.0. Snad se jí ještě dožijeme. Za tip děkujeme newsletteru o AI od Mitonu.
Život s technologiemi
O lásce k markdownu by vám Jakub s Martinem mohli vyprávět hodiny a hodiny. Znáte to, máte udělat prezentaci, otevřete PowerPoint Keynote a za dvě hodiny zíráte na prázdný slajd, ale už jste si snad nastavili barvy, font a vybrali pár obrázků. Tak tohle při psaní v markdownu nezažijete. Úplně mu chybí možnost nastavovat vzhled. Máte jen strukturovaný text a píšete.
Před pár dny se potkali v kavárně, aby se pobavili o dalších plánech. Jakub se Martina ptal, na čem zrovna dělá. A to se nemělo stát! Martin totiž otevřel Obsidian a ukázal Jakubovi, jak s pluginem pro GraphViz přímo v textu zapisuje vztahy mezi uzly a hranami v diagramu:
```graphviz
graph domenovy_model {
label="Doménový model přihlášky"
Poskytovatel -- Program [ taillabel="1" headlabel="N" ];
Administrátor -- Program [ taillabel="1" headlabel="N" ];
Program -- Cíl [ taillabel="1" headlabel="N" ];
Program -- Soutěž [ taillabel="1" headlabel="N" ];
Cíl -- Soutěž [ taillabel="N" headlabel="1" ];
Soutěž -- Projekt [ taillabel="1" headlabel="N" ];
Projekt -- Uchazeč [ taillabel="1" headlabel="N" ];
}
```
Martin totiž právě pracuje na informační architektuře. Potřebuje podle tabulky vygenerované v programovatelném zápisníku, nakreslit diagram s mapou webu. Tabulka se bude měnit a diagram je k ní potřeba udržovat stále aktuální. GraphViz je pro to jak dělaný. Je textový a dá se snadno z tabulky generovat automaticky. Výsledný obrázek se dá pár atributy docela dobře ostylovat.
Na diskuzi o plánech už nedošlo. Po zbytek doby se Jakub s Martinem bavili o GraphViz, PlantUML, Mermaid, zapisování not a tabulatur v plaintextu a o pluginech pro Obsidian a o HackMD a nástrojích, které se dají do příkazového řádku nainstalovat přes apt-get choco brew.
Na čem právě pracujeme
Martin v letním semestru učí Design zaměřený na člověka. Užívá si, že poprvé nemusí připravovat osnovu výuky sám – pracuje s podklady od Filipa Dědice. Je to takové učitelské karaoke. Filipovy přípravy povzbuzují k přemýšlení o profesi designéra, a tak Martin oprášil v knihovně dvě knížky svého oblíbeného autora: Ruined by Design je bestseller zaměřený na etické otázky designerské profese. Druhou knížkou je Design is a Job – věnuje se tomu, jak být úspěšným designérem ve světě, kterému vládne obchod.
Obě knihy napsal Mike Monteiro z Mule Design, kde spolupracuje s UX výzkumnicí Erikou Hall. Mike a Erika jsou typičtí sanfranciští intelektuálové, a tak nepřekvapí, že když vypršely nakladatelské licence k jeho knížkám, vydal je vlastním nákladem v časopisecké úpravě a za časopiseckou cenu. Poštovné do Česka to trochu kazí, ale opravdu jen trochu. Navíc si vždycky můžete koupit e-knihu.
Přijďte si příští týden nechat podepsat knihu 75 tipů, jak si říct o web, na konferenci SEO Restart. Se slevovým kódem TICHAC20
získáte 20% slevu. Tipy na další školení, konference a komunitní setkání najdete na přehledu odborných akcí.
A to je z posledního zimního zpravodaje Řekni si o web roku 2024 všechno. Díky všem za feedback. Pokud pro nás máte nějaký tip, co příště vylepšit nebo udělat jinak, těšíme se.
Hezký týden,
Jakub Goldmann a Martin Kopta.
Ta ikona mi taly nedá spát, protože já Duolingo používám denně a nechápu proč má stále tak šílený výraz, navíc k predplacenemu super účtu Family nemohu přidat 2 z pěti přátel. Píše jim to že pozvánka je neplatná. Vůbec nevím co s tím má dělat....
Parádní newsletter, konečně jsem se k němu dostal a zhltl jsem všechny díly!
Každopádně píšu tady do komentářů, protože taky školím AI. Zaměřuju se na vývojové týmy (vývojáři, testeři, ...) a školil jsem ve firmách jako T-Mobile, Fortuna nebo Sazka.
Víc informací na webu: httos://bleeding.dev odsud se dá pak prokliknout i na sociální sítě. :)