101 dnů do účinnosti zákona o přístupnosti: ŘSoW#62
Ve Figmě můžou na jednom projektu pracovat dva týmy. 101 dnů do účinnosti zákona o přístupnosti. Jak spravovat robots.txt. Přehled karet pro facilitaci. Report z konference Muovo.
Telegraficky
🚂 ETCS měl výpadek – přéčinou byla chebná elektrónka E13.
🔭 Premiér ukončil snahu vnitra získat data o chování lidí na internetu.
💸 Ministerstvo průmyslu rozdá 1,5 miliardy na experimentální software.
⛓️💥 Pavel Durov z Telegramu smí opustit Francii – vyšetřování pokračuje.
🍃 Od vydání knížky Elements of User Experience uběhlo čtvrtstoletí.
🧊 Roblox vydává AI model pro tvorbu 3D objektů.
🔌 Apple chce iPhone 17 bez portů.
❤️🔥 AI ničí web.
Sledujte nás také přes RSS feed, Twitter, Threads, Bluesky, Linkedin nebo Facebook.
Linkodrom
Propojené projekty ve Figmě umožní spolupracovat v jednom projektu, aniž byste museli platit za další uživatelská místa. Nastavit propojení mohou pouze administrátoři obou stran, kteří musí propojení také schválit. Funkčnost projektu je určena tarifem hostitelského týmu – pokud má hostitel plán Enterprise, využijí jej i externí uživatelé. Uživatelé zůstávají na svých plánech a platí si pouze za své vlastní účty. Počet propojených projektů je omezen podle plánu. Odpojením projektu přijdou externí uživatelé o přístup k souborům.
101 dnů. Právě tolik nás dnes dělí od účinnosti evropského zákona o přístupnosti. Advokátka Petra Dolejšová připomíná, že je nejvyšší čas začít se zákonem zabývat. My doplňujeme, že se vás možná netýká nebo vám alespoň poskytuje odklad. Každopádně se podívejte, který orgán nad vámi vykonává dozor a zjistěte si, jak bude postupovat. Hodně štěstí! … Ne, tak to nemůžeme nechat. :) Předně neexistuje žádná oficiální certifikace, která by vám dala razítko, že nároky zákona splňujete. Bude se vám tedy hodit přístup k normě EN 301 549 o přístupnosti v IT (nenechte se zmást, že web je kanadský). Prohlédněte si přehledný plánek oblastí, které pokrývá WCAG 2.2 a stáhněte si e-book o přístupnosti nebo se alespoň podívejte na doporučení britské vládní agentury. Zůstaňte na příjmu – tématu se i dál budeme věnovat.
Víte, co máte v robots.txt? SEO expert Zdeněk Dvořák popisuje svůj přístup k sestavování souboru robots.txt, který řídí přístup robotů k webu. Marek Prokop v komentářích poznamenává, že občas vám někdo nebo něco soubor upraví bez vašeho vědomí, a proto se hodí nechat si sledovat změny v něm.
Ultimátní přehled užitečných karetních sad pro workshopy. Alexandre Eisenchteter na Linkedin sbírá tipy na zajímavé sady karet pro facilitátory. Už se jich pod jeho příspěvkem z různých oblastí objevila pěkná řádka. Možná tam najdete inspiraci také. I my už jsme psali třeba o Product Reaction Cards nebo o Kreativních rozcvičkách. Možná se ke kartám zase vrátíme.
Mouvo 2025: Inspirace ze světa motion designu
Letošní ročník konference Mouvo přinesl inspirativní pohledy na motion design, animaci a vizuální komunikaci.
pro nás sepsal pár svých postřehů z akce:


Mezi nejzajímavějšími řečníky byl Carlos El Asmar (Motionographer), který sdílel svůj minimalistický přístup k tvorbě bez tlaku na osobní zviditelnění. Anna Mill (Liquid City) ukázala, jak se prolíná sci-fi s designem nových technologií.
Zajímavý historický návrat nabídl pohled na legendární český magazín Živel, jehož archiv dosud nebyl digitalizován. Agentura DixonBaxi shrnula 25 let zkušeností v oboru a amsterodamské studio Jeroena Krielaarse představilo spojení typografie s animací.
Mouvo znovu ukázalo, jak důležité je sdílet zkušenosti, experimentovat a posouvat hranice kreativního myšlení. Záznamy vystoupení už brzy najdete na Muovo TV. Pokud jste tam letos nebyli, určitě si konferenci nenechte ujít příště!
Brašna s nářadím
Dřív nebo později budete muset použít regulární výrazy. Regulární výrazy slouží k vyhledání a případně i nahrazení textu na základě strukturovaných vzorců. Brzy se zamotáte do toho, že mají několik různých implementací, a pokud pomocí nich budete chtít hledat něco komplikovanějšího, může se stát, že se v nich po čase ani nevyznáte.
Právě tehdy vás zachrání nástroj ukrajinského programátora Alexandera Furmana, který nyní žije v Polsku – RegEx Helper. Tenhle nástroj si od vás nechá napsat, zadání v běžné řeči a regulární výraz pro vás vygeneruje a popíše. Pokud už nějaký regulární výraz máte, vysvětlí vám ho. Rovnou si pak můžete regulární výrazy i otestovat.
Abychom si rozuměli
Martin zkouší štěstí s placeným obsahem a Jakub mu chtěl udělat radost a jeho rozepsaný seriál si koupit. Jenže to prostě nešlo. Klikání na tlačítka zmateně otvírá stránky a pop-upy. Místo nákupního procesu to Kubu pořád žene k registraci a prostě je to celé nějaké divné. Jakubovu křivku uspokojení by určitě vylepšila možnost zaplatit za obsah a dostat se k němu třeba přes kouzelný odkaz. Všechny tyhle konverzní bariéry by odhalilo jednoduché partyzánské testování, ale co já vím…
Připojte se 8. dubna na webinář tvorby webu. Jakub s Martinem vylepšili a výrazně zjednodušili svůj webinář. Pokud se už delší dobu nemůžete odhodlat postavit si webové stránky vlastními silami, na tomhle dvouhodinovém webináři to zvládnete. Odběratelé newsletteru najdou v patičce e-mailu slevový kód.
A to je z prozatím posledního zimního zpravodaje Řekni si o web roku 2025 všechno. Před šedesáti lety se první člověk prošel otevřeným vesmírem. Díky, že nás nejen čtete, ale také o sobě dáváte vědět. Pokud pro nás máte nějaký tip, co příště vylepšit nebo udělat jinak, těšíme se.
Hezký týden,
Jakub Goldmann a Martin Kopta.