Řekni si o web #11
Ahoj! Špehuje nás Google v inkognito módu? Facebook nás špehuje přes IPv6. Figma rozkládá designérskou kulturu. Design bez procesu neznamená nic. Whiteboardy se domluví. RSS znovu ožívá. Jaro je tady!
Aktualizováno 2024-03-27: Upravil jsem zmínky o „špehování“ uživatelů v anonymním módu Chromu. Po diskuzi s Dušanem Janovským na Facebooku souhlasím s tím, že se Google provinil snad jen tím, že vyvolával v lidech představu, že jsou anonymní.
Linkodrom
Apple v iOS 17.4 nakonec PWA nezařízl. Je to sice marginální platforma, ale přesto tahle zpráva potěší. PWA je Progressive Web App, aplikace postavená na technologii webu, která běží v jádru prohlížeče. Zachraňuje tam, kde se nevyplatí vyvíjet pro konkrétní platformu.
Google přiznal, že „špehuje“ uživatele v inkognito módu Chromu. Google neuspěl u soudu s návrhem na zamítnutí žaloby, která požadovala pět miliard dolarů jako odškodné. Nově při otevření inkognito módu v Chromu uvidíte upozornění, která data Google zaznamenává.
Facebook přemlouvá inzerenty k přechodu na IPv6. Není to jen z nadšení pro nové technologie, ale hlavně aby mohl lépe sledovat uživatele.
Whiteboardy se domluvily na společném formátu pro plátna. Open Canvas Working Group zatím operuje bez největších hráčů, jako jsou Miro, Mural, MS Whiteboard nebo FigJam, ale i tak vypadá canvas protocol nadějně. Nástrojů na nekonečném plátně je hromada a nějaký kompatibilní formát by se hodil. Snad otevřený kanvas nepotká stejný osud jako pokus o Open Design.
Prostě nesmyslně některé obrázky označuju jako UI a jiné jako UX. Před osmi lety si Sebastiaan de With vystřelil z nás všech, a dodnes se směje tomu, že jeho obrázky se objevují v seriózně míněných prezentacích.
Figma rozkládá designérskou kulturu. Stéphanie Walter obviňuje tvůrce populárního designérského nástroje, že v rámci honu za mamonem stále přidává nové vlastnosti, které poutají pozornost, jako je FigJam nebo AI, a úplně ignoruje základní věci, jako je třeba prototypování formulářů.
Když se řekne Design System, většina lidí si představí Figmu. Design systém ovšem má zahrnovat nejen grafickou knihovnu, ale také kód. Figma vlastní pěknou doménu designsystems.com a rozhodla se ji naplnit užitečným obsahem.
Už jste přišli na chuť autolayoutu? Yasir Eryilmaz si s ním trochu pohrál a je to opravdu legrace. A protože není škrt, pustil ven i zdrojové podklady.
Jak dlouho trvá, než se člověk stane designérem? Nejde o žádných kouzelných 10 000 hodin, ale o to, jak se soustavně učíte a zlepšujete. Někdo se vypracuje třeba za tři roky, někdo pracuje deset let stále stejně špatně.
Slovenská SUXA z vás udělá designéry za osm večerů. Vlastně proč ne. Navíc skončíte s certifikátem od oborové asociace, a to už něco znamená.
Bez procesu hezký design nic neznamená. V agentuře 2FRESH, kde pracuje Martin, tvrdí, že (jejich) proces je zárukou stabilně kvalitních dodávek. Pavel Samsonov jde ještě dál, když říká, že skutečná hodnota designu nespočívá v produkci vizuálních artefaktů, ale v procesu, který tyto artefakty využívá k dokumentaci a testování designových rozhodnutí. Design vytvoří „negativní hodnotu“, pokud je proces zjednodušen na pouhé vytváření vizuálů bez hlubšího smyslu nebo užitečnosti.
Život s technologiemi
V březnu uplynulo 25 let od vynálezu formátu RSS feedu. RSS je předchůdce notifikací. Kdykoli se na webu objevil nový obsah, přibyl odkaz na něj do kanálu RSS. Agregátory obsahu a čtečky zpráv kanály RSS pravidelně stahovaly, a lidé se tak dozvídali o novém obsahu.
RSS se vyvíjelo trochu živelně, a tak záhy vznikl Atom, podobný formát uvedený pod hlavičkou IETF. A protože periodické dotazování hromady odběratelů, jestli do kanálu příspěvků něco nového přibylo, není zrovna hospodárné, vznikl také push protokol pro web, který se teď jmenuje WebSub. Tenhle notifikační protokol využívají i sociální sítě Mastodon nebo Diaspora a o jeho vývoj se stará World Wide Web Consortium.
Zatímco RSS pro šíření novinek na webu postupně upadlo skoro do zapomnění, ožil tenhle formát pro šíření podcastů. S rozmachem podcastů, renesancí newsletterů a odklonem od sociálních sítí se před pár lety vrátila i obliba RSS feedů. Ještě před pandemií covidu napsal Wired článek Je čas pro oživení RSS. RSS kanál najdete i na našem webu jako alternativní způsob distribuce k newsletteru.
Na čem právě pracujeme
Martin zrovna dnes začíná další kolo testování návrhů webu, na kterém s kolegyní Hanou Feriancovou pracuje od listopadu. Návrhy jsou v low-fidelity, a tak Martin sáhl k oblíbené taktice vytváření situací, které nelze v prototypu odbavit. Smyslem je rozmluvit uživatele, který konsternovaný z toho, že nemůže splnit úkol, začne popisovat fungování webu a srovnávat ho s vlastním očekáváním.
Výrazně jsme doplnili přehled odborných akcí. Jen v březnu jsme jich napočítali 32. V dubnu začíná sezóna barcampů. Letos ji otevírá oblíbený barcamp ve Štýrském Hradci a UX camp v Brightonu. Kam se chystáte vy?
A to je z prvního jarního zpravodaje Řekni si o web roku 2024 všechno. Díky všem za feedback. Pokud pro nás máte nějaký tip, co příště vylepšit nebo udělat jinak, těšíme se.
Hezký týden,
Jakub Goldmann a Martin Kopta.